Qofte me patellxhan

Perberesit:
1 patellxhan ,(mundesisht te rumbullaket) ,
100 gr mish te grir ,
150 gr buk te grire ,
100 gr djath te grire ,
2 thelpi hudher ,
majdanos ,
piper te zi ,
1 veze ,
kripe .

Pergatitja:
Pastrojm lekuren patellxhanit dhe grijm ne katror te medhenj ,me pas i ziejm per 5 mint ne uj te nxehur me par me krip,i heqim i kullojme dhe i lem te ftohen ,me pas hedhim masat e tjera i bejm brum ,i lem 30 mint te marinohen ne frigorifer ,me pas vem nje tigan ne zjar me vaj shum e nxehim mire vajin dhe fillojme te bejme qoftet ne format qe deshironi ,i kthejme nga te dyja anet i vendosim ne leter kuzhine te heqim vajin e tepert dhe jan gati per servirje/kuzhina.al