Pulë me këpurdha

Përbërësit:

Për 4 persona duhen:
4 lugë të mëdha çaji salcë, kripë
8 kofshë pule pa lëkurë dhe kocka
½ lugë të madhe çaji me vaj ulliri
150 gramë këpurdha të ndara me katërsh
125 gramë barbunja
4 lugë të mëdha çaji me uthull.

     Trazoni kripën, uthullën dhe salcën e sojës në një tigan të nxehtë. Prijeni mishin e pulës në rripa dhe vendoseni në një enë të cekët. Hidhni mbi të salcën dhe lërini mënjanë të qullen. Nxehni vajin në një tigan. Vendosni në të rripat e mishit të pulës dhe lërini të skuqen. Pasi të skuqen, largojini dhe në lëngun e mbetur në tigan skuqni kërpudhat dhe perimet duke i trazuar.

Nga Mesazhi.com