Pufka

Perberesit:
1 veze ,
1 filxhan kafeje qumesht pluhur ,
1 filxhan kafeje niseshte dhe nje maje luge sode buke ,

Behet nje perzierje tyre , i pjekim ne furre duke i hedhur ne tepsi te lyer me gjalp ne largesi nga njera tjetra , lihen te ftohen dhe hidhen ne sherbet , fryhen vete ne sherbet

Sherbeti ne pergjithesi duhet ta llogarisesh ne baze te tepsise ose
te enes ku do hidhen embelsirat , duke marre parasysh qe ato rriten teper ne volum , i hedh gjithmone shume shume pak vanilje thjesht per arome , gjithesesi per embelsine e sherbetit mjafton ta besh sipas deshires , sherbetin i hidhet i nxehte qe te fryhen meshpejt. Ju befte mire.kuzhina.al