Pite me kunguj.

 

Perberesit:
500gr kunguj,
1-qepe,
2-filxh kafe qumesht,
2-veze,
2-filxh caj miell misri,
1-filxh kafe vaj ulliri,
200gr djath te bardhe ose gjize,
majdanoz,koper,piper.

Pergatitja:
Grijme kungujt i hedhim kripe dhe i lejme per 10 min.Me pas i shtypim mire i hedhim ne tas,shtojme dhe vezet,djathin,erzat,qepen dhe i perziejme mire,me pas shtojme miellin e misrit dhe qumshtin duke i perzier.Marim nje talve e lyejme me pak yndyre e sperkasim me pak miell misri hedhim masen e rregullojme me luge mire nga lart i hedhim pak miell misri dhe me pas vajin.E pjekim ne 200 gr rreth 20-30 min gjer sa te mari ngjyre.E lejme te ftohet pak dhe servirim .Ju befte mire/kuzhina.al