Pirushka te mbushura

Perbersit:
1 pako kerpudha te freskta
2 kanace me peshk ton
2 veze
Gjysme liter qumesht
2 luge kripe
2 luge kfasac
Miell sipas nevojes

Pergatija :
Marrim qumeshtin e nxejme pak, ja shtojme kripen, kfasacin edhe vezet, i perziejme deri sa te shkrihet, pastaj i ulim pirushkat dhe i leme te dyfishohet brumi per 2 ore.

Deri sa brumi dyfishohet i qerojme kerpudhat i fergojme me pak vaj pastaj ujin qe e leshojne ja u derdhim, marrim edhe tonin dhe i hedhim mbi kerpurdha.

Pas dy ore marrim brumin e pergatitur, e ndajme ne kulece te vegjel, e hollojme pak, e mbushim dhe pastaj i mbeshtjellim.

Ne nje tigan hedhim vaj dhe i fergojm pirushkat ne vaj./kuzhina/al

Ju befte mire