PATELLXHAN ME MISHE TE BLUAR

Per 4 persona
 
4 Patellxhan
500gr mishe i bluare
1 Qepe e grire
2 Thelba hudhre te grire
1 luge e mesme piper i kuqe
1 luge e m. xhenxhefil -(ginger)
1 luge e m. koriander -(coriander)
1 luge e m. nenexhik te thate -(mint) 
1 luge e m. shafran -(turmeric)
Kripe sipase deshires
3 domate te coptuara -(pa lekure apo levore qe munde te largohet duke i hedhure uje te valuare)
 
PERGATITJA
 
Nxejeme furren ne 180’C. 
Patellxhanate i prejme pergjysme per se gjati kurse mishin e grryejme deri ne livore por leme me nje trashsi 5mm qe mose te prishet apo shpohet levorja, kurse mishin e patellxhanit e vendosim ne nje ene.
Ndersa qepen e grire dhe thelbate  e hudhres i fergojme ne vaje derisa te zbuten, pastaje i hedhime erzate dhe i fergojme per 2 minuta dhe e hedhim mishin e grire dhe e fergojme derisa te marre ngjyre kafe i hedhim kripe dhe mishin e patellxhanave qe me pare e kemi grryer e fergojme derisa te zbutet mire mishi i patellxhanit dhe ne fund i hedhim domatet e coptuara dhe e fergojme edhe pake derisa te shperndahet mire dhe te zieje pak dhe mos te shterroje.
Marrim nje ene te shtrire qe eshte adekuate per furre dhe i vendosim patellxhanate dhe i mbushim me masen e pergatiture me pare dhe e vendosim ne furre derisa te jete pjekur pak mishi.
Mund ta servoni, ju befte mire. 
 
 Feta nga Londra .