Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

Patate dhe kungullesha në salcë kërpudhash

 

Provoni patatet dhe kungulleshat të pjekura në furrë në mënyrë paksa më ndryshe

Do ta ndieni fantazinë e shijes dhe do të kënaqeni me kungullesha të pjekura, shtojcë salce nga kërpudhat, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 600 g patate,
– 1 karotë,
– 2 kungullesha të vogla;
– 1 qepë;
– 1 domate,
– 1 hudhër pluhur;
– 3 lugë miell misri;
– 2 lugë griz;
– erëza;
– kripë;
– piper;
– spec i bluar djegës;
– pak spec të ëmbël;
– fletë majdanozi;
– një qese kërpudhash për supë të dendur.

Përgatitja:

Patatet, kungulleshat dhe karotën pastroni dhe pritni në rrathë.

Qitni kripë dhe erëza. Qepën dhe domaten priteni në rrathë.

Në patate, karotë dhe kungulleshë shtoni specin e kuq të bluar, shtoni hudhrën, vajin, miellin e misrit dhe grizin dhe të gjitha përzieni mirë.

Tepsinë lyeni dhe radhisni patatet në tepsi. Shtoni qepën dhe domaten dhe vendosni midis patateve.

Qesen me përzierje kërpudhash tundeni në ujë të vakët rreth 250 ml dhe qiteni sipër patateve.

Qitni edhe pak vaj, qitni fletët e majdanozit dhe piqni në 220 gradë Celsius, rreth 40 minuta. /Telegrafi/