Pastico me qumesht

400gr makarona per pastico
500ml qumesht
5 veze
100gr gjalp
Krip

Per beshamelin

2 luge miell
1 te verdh veze
2 gota Qumesht pana (ai eshte dhe per embelsira)
Pak krip pak gjalp
2 luge gjelle djath te shkrir Gouda
Ne munges mund te hidhni siper pasticos djath te grir (Gouda)

I ziejm makaronat pergjysem dhe i hedhim ne tave te lyer me gjalp
Vezet i rahim i bashkojm me qumeshtin gjalp dhe krip e hedhim siper makaronave

Pergatisim beshamelen: ne nje ene hedhim nje luge gjalp kur te jete nxehur hedhim miellin sa fillon te zverdhet jo te skuqet hedhim qumshtin pana pak krip dhe e lem te ziej ne zjar te ulet pasi masa eshte trashur e lem pak min dhe hedhim te verdhen e vezes dhe 2 luge djath te shkrir (Gouda)
E hapim masen siper pasticos.
E pjekim ne 200C deri sa e shohim qe eshte gati/kuzhina.al