Pastiçe me kungull:

Perberesit:
4 gunguj te vegjel,ose 1 te madh
400 gr makarona si ti deshironi,
1 lt qumesht,
4 kokra veze ,
100 gr djath kaçkavall,
50 gr gjalp ,
2 lug miell .

Pergatitja:
Veme ujin te ziej me pak kripe,nderkohe qerojme kungullin dhe grijm ne rende ,me pas ne nje ene te madhe rrahim vezet me miellin shtojm qumeshtin krip,me pas hedhim kungullin e grir ,kur makaronat te jen gjysem te zjera i kullojme dhe i shtojme ne masen e pergatitur,me pas ne nje tepsi ku kemi shkrir gjalpin hedhim masen ,dhe siper e mbulojm me djathin e grire ,e fusim ne furre te nxeht 220 °per 35 mint ,e lem te ftohet dhe pastiçja eshte gati./kuzhina.al