ORIZ ME MISHE TE BLUAR ME ARRA PISHE

ORIZ ME MISHE TE BLUAR ME ARRA PISHE
 
Per 4 persona:
1/2 kg mishe i bluar
2 gota oriz i gjate (Basmati)
3 1/2 gota uje
1 gote uje
3 qepe te mesme te grira
kripe sipase shijes
1 luge e mesme kanelle
2 luge yndyre bimesh (butter)
1/2 (gjysme) gote arre pishe
 
Pergetitja;
 
Fergojme qepen derisa te zbutet dhe shtojme mishin e grire, kripen dhe kanellen. E fergojme mishin derisa te behet ngjyre kafe dhe pastaje i shtojme nje gote uje per tu ziere ne temperature te mesme deri sa uje te jete shterrur dhe e heqim nga zjarri.
Pastaj orizin e pergatitim ne kete menyre, ne nje ene vendosim yndyre bime me nje temperature te mesme, kure te shkrihet yndyra shtojme orizin dhe e fergojme per 2-3 minuta , pastaj e shtojme 3, 1/2 uje te nxete dhe kripe sipase shijes dhe e mbulojme me kapake, kurse temparaturen e zvoglojme, ne temperature unet qe te zihet orizi ngadale dhe nuk duhet te heqet kapaku derisa te absorbohet i gjithi dhe pasi te jete perfunduare le te vendoset ne nje ene te madhe dhe mishi vendoset siper. Gjitheashtu mbi mishe vendosen arra pishe qe me pare jane pergatiture: ku ne nje ene vendosim yndyre e i fergojme arrat e pishese derisa te behet ngjyre ari par pak i mbyllte dhe e hedhim siper mishite.
Munde ta servoni, ju befte mire .