ORIZ ME MISH

nevoiten:

Oriz,
Krip
Biber te zi
Veget,
Vaj i thjesht ose Ulliri,
Domate
Kastravec
Spec
Qep
Mish te thjesht ose mish te bluar.,,,

E merr orizin dhe e vendos ne nje en me uj,ne at en po ashtu vendos krip nje lug ose gjys luge sa ty ta merr mendja.
E len orizin te zihet dhe mbasi te jet gati e merr nje Fertere  dhe  e grin qepen,domaten,specin,kastravecin te gjitha keto i vendos ne vaj,pastaj
 i len te fergohen mir dhe kur te jen keto  gati e vendos edhe orizin se bashku me to dhe pastaj i qet krip,biber te kuq ose te zi veget dhe i perzin nese don ta qesesh me mish te bluar mishin e vergon se bashku me qepen dhe te tjerat dhe keshtu do te keni nje ushqim mjaft te mir insha’ALLAH:

Selam Alejkum  Allahu ju shperbleft me Xhenet