Rtv Pendimi

Musakë me vezë të ziera

Musakë me vezë të ziera

Përbërësit:

• 500 gr mish i grirë,
• 100 gr djathë kashkavall,
• 9 vezë të ziera,
• 1 qepë,
• majdanoz i copëtuar,
• 1 vezë,
• 1 lugë gjelle miell,
• kripë,
• erëza të thata,
• vaj,
• piper.

Përgatitja:

Zijeni vezët, pastroni ato, ndani për gjysmë dhe renditni në pjatë. Preni qepët dhe i skuqni, shtoni mishin e grirë dhe vazhdoni skuqjen. Shtoni erëzat dhe një vezë të freskët, përzieni mirë, shtoni 3 lugë vaj, një lugë gjelle miell, ngadalë shtoni qumështin dhe përzieni derisa të trashet. Salcën e fituar hidhni mbi mishin, pastaj kashkavallin dhe vendosni në furrë të piqet në 200 gradë derisa të marrë ngjyrë të kuqërremtë.

Ju bëftë mirë!

TË NGJAJSHME

IOS
ANDROID
DONACION
DËRGO MESAZH