Muesli Me Tërshër

Përbërsit:
-6 lug të mdhaja me tërshër të shtypur
-200ml qumësht
-400gr jogurt(kos)
-sheqer ose me se miri mjalte
400 gr fruta
*cfar te doni prej frutave (moll, dardh,dredheza, manaferra,mjedra,banane,pjeshk etj..vetem kivi mos perdorni se i jep nje shije te idhët)
-si dhe pak lejthia te grira ose arra

Pregaditja:
Se pari e fusim tërshërën në qumësht per tu zbutur.
Lejeni keshtu minimum 1 ose 2 orë. Nese ne mengjes skeni koh e beni ket prej ne mbremje dhe e leni ashtu te qendrojn ne frigorifer gjat nates!
Ia shtojm jogurtin,e ëmbëlsojm me sheqer ose mjalt.
Nese perdorni moll dhe dardh i grieni me se miri me rende pastaj shtoni frutat e tjera te cilat i presim ne kubik.
Përziejm dhe nësë është e nevojshme shtojm edhe pak qumësht.
Mund ti rrihni edhe pak kajmak qumshti (pana) tia shtoni sepri!

Reçeta është për 3 deri 4 porcione mëngjesi!/gatuajdheshijo.com