Mesnik ose byrek me mish

Zakonisht behet me mish koke po un kam perdorur mish me kocka .

E hedhim mishin ne tenxhere I hedhim pak Krip dhe pak vaj dhe uj ,e lem te zjej mbi 2 ose 3 ore deri sa mishi te keputet nga kocka .
Zem brumin me uj te vaket dhe e lem per dy ore ,kjo behet per arsye qe petet te hapen shpejt.

Fillojm hapim petet dhe i pjekim nga nji mbi sobe dhe i futim ne nje qese.

E nxjerrim mishin nga tenxherja e bejm copa te vogla.

Hapim tre pete i shtrojm ne tepsi u hedhim dhe pak vaj qe te mos ngjiten,marim petet e thata nga nji I njomim me lengun e mishit i coptojm dhe i hapim ne tepsi ,keshtu bejm gjysmat e petave te pjekura ,Pastaj hedhim nji ser nga mishi qe kemi coptuar ,shtrojm prap petat e pjekura hedhim prap mish ,gjithmon pas peteve hedhim dhe pak vaj ,ne fund shtrojm dhe dy pet te njoma.
E futim ne furre dhe e pjekim me 200 grad temperatur sa te filloj te skuqet pastaj e ulim ne 180 grad.
Ju befte mire/kuzhina.al