LLOKUMA MENGJESI

2 ve, 500ml kos, 1/2 pako sode buke, krip dhe miell deri te behet ne forme buke.
mandej e shtrin peten me hollus perafersisht deri ne 1cm , e ndan ne forma simbas deshires dhe i fergon ne vaj te nxeht.
Servohen me djath ose gjem sipas deshires.
 
 
 
QYFTE
 
1/2kg mish te blum
2 1/2 kep, i blun mire,
krip, biber te zi, biber me fara, biber te kuq, veget, pak sod buke 
2 lug miell,
1pjes buk e ul ne uje, e shtrydh dhe e qet ne perberje
pak hudher
te gjitha keto i perzien mire me dore per 10 min, i ven ne frigorifer te qendrojne nje nate.
te nesermen i fergon me pak vaj apo ne skare.