Lëvorja e limonit kundër dhimbjes së këmbëve dhe krahëve

Limonët janë të mbushur me vitamina C, A, B1, B6, magnez, bioflavonoids, pektin, acid folik, fosfor, kalcium dhe kalium, dhe kjo është arsyeja pse ky frut është përmendur shpesh si një super-ushqim.

Ai mbron shëndetin tuaj dhe ndihmon në luftën kundër sëmundjeve dhe mikroorganizmave të rrezikshme të shëndetit. Limonët ndikojë pozitivisht në zorrë, stomak, mëlçi dhe gjithashtu në rritjen e sistemit imunitar.

Shtoni limon në dietën tuaj të përditshme për të parandaluar sëmundjet dhe kushtet shëndetësore si grip, pezmatim i fytit, infeksionet bakteriale dhe presionit të lartë të gjakut. Hulumtimi i fundit tregon se limoni mund të ndihmojë pacientët për të luftuar kancerin.

Limoni mund ti shërbejë shëndetit tuaj në mënyra të ndryshme, duke përfshirë trajtimin e dhimbjes. Provoni këtë recetë për lehtësimin e dhimbjeve që kryesisht prek krahët dhe këmbët.

Qëroni dy limona dhe lëkurët i vendosni në një kavanoz. Hidhni në të pak pika vaj ulliri. Mbylleni kavanozin dhe lëreni për dy javë.

Pasi ilaç juaj është gati për përdorim, vendosni pak nga vaji mbi një garzë dhe aplikojeni atë në zonën e prekur. Mbështilleni zonën që lyet me një qese plastike dhe një shall leshi.

Trajtimi kryhet në mbrëmje pasi nyjet tuaja pushojnë gjatë natës dhe mund të shërohen më lehtë.