Lakror misri i shpejte

500 gr mjell misri
1 kl presh
400 gr kos
1 tufe koper
Kripe
1 filxhan caji vaj
1 luge kafeje maja

Presim preshte ne copa te vegjel, i skuqim ne tenxhere per pak shtojme nje gote me uje dhe e leme te zjeje pak sa te zbutet. Zbresim preshte nga zjarri.

Ne nje ene qe zeme brumin shtojme kosin dhe mjellin e misrit te situr,majane ,dhe preshin e skuqur ,shtojme koper, kripen, vajin ,majane ,i perzjejme te gjitha me luge druri mire e mire , lyejme taven me vaj hedhim masen e presim ne katrore dhe e pjekim ne 170 gr C deri sa te skuqet. Ju befte mire/kuzhina.al