Krelan me djath e patate

Nevojiten:
 
4 ve
1 got qumsht (200 ml)
2 gota kos (goten qe e perdor per uj)
1 got vaj
2 gota miell
1 peciv
2 copa djath (copa te medhaja)
1 lug kryp (lug qe e perdor per ushqim)
3 patate ( i grin ne copa te imta)
 
Te gjitha keto i pergatit ne nje vend pastaj i vendos ne tepsi dhe e pjek ne 160 grad celsius, 
pjekja duhet te zgjat 50 min.
Pasi te pjeket e lyn me maz pastaj e fut ne furr prap dhe e len dy minuta dhe perfundon,
pastaj e pren ne copa sipas deshires.
 
Ju beft mir nga motra Leonora nga Zvicrra