Kek

Kek

Perberesit:
veze 3 kokrra
miell 3 filxhana
sheqer 3 filxhana
kos 1/2 gote uji
arra sipas deshires
fruta te thata sipas deshires
sode buke
vaj 1filxhan kafeje
kakao 3 luge gjelle

Pergatitja:
Ne nje ene rrahim vezet bashke me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri, me pas shtojme kosin,vajin,arrat,frutat e thata dhe kakaon.pasi te formohet nje mase homogjene shtojme miellin bashke me soden pak nga pak duke mos lejuar te formohen kokrriza. Nese masa e pergatitur del shume e holle mund te shtojme dhe pak me teper miell.pjekja behet ne temperaturen 150°c

Keshille: Pasi te hidhet mielli,te perziehet me kujdes,qe masa e pergatitur te mos behet elastike.

Ju befte mire!!!