index

Kek me kakao

Përbërësit

350 gr miell (që fryhet vetë)

400 gr gjalpë

6 vezë

300 gr sheqer

60 gr kakao

1 lugë kafe fryrës

1 bishtajë vanilje

1 lëkurë portokalli e grirë

  • Nëse nuk dëshironi të përdorni vezë, mund të përdorni pure apo salcë jo të ëmbël molle. Pjekja do të kërkojë pak më shumë kohë se sa kur përdorim vezët.
  • Si zëvëndësues të produkteve të bulmetit mund të përdorni qumësht bajameje ose qumësht arrë kokosi.
  • Për një kek me kakao pa gluten, përdorni miell që përcakton mungesën e glutenit.

Udhëzimet

Kalojmë në sitë miellin, kakaon dhe fryrësin. Ndërkohë ndezim furrën në temperaturën 170 gradë.

Vendosim në mikser gjalpin, sheqerin, vaniljen dhe lëkurën e portokallit. I përziejmë mirë në shpejtësi mesatare për 5 minuta.

Gjatë përzierjes hedhim një nga një vezët në masën në mikser.

E ulim pak shpejtësinë e përzierjes dhe shtojmë miellin, kakaon dhe fryrësin.

Fikim mikserin dhe vendosim masën e përgatitur në një enë në formën e kekut (me diametër 24 cm).

E pjekim në furrë për 50 minuta në 175 gradë.