Kek me arra

Përbërësit:

1 filxhan çaji vaj vegjetal

1 filxhan çaji sheqer

1 ½ filxhan çaji me bajame të prera

½  filxhan çaji me rrush të thatë

2 filxhan çaji ujë

1 lugë kafeje kanelle

4 filxhan miell

1 lugë gjelle me lëkurë limoni të grirë

3 lugë kafeje miell

1 lugë kafeje sodë buke

 

Përgatitja:

Rrihni vajin dhe sheqerin deri sa të përzien dhe pastaj shtoni ujë, sodën që më parë është tretur, lëkurën e limonit, rrushin e thatë dhe arrat. Përzieni miellin, erëzat dhe baking powder dhe tretini mirë me lëngjet. Hidheni në një tavë të lyer më parë me vaj dhe me miell. Piqeni në temperaturë 150 gradë për 1 orë. Kur të ftohet, hidhini përsipër sheqer pluhur dhe kanellë ose mund ta lyeni me krem çokollate.