Japrak me laker

Per 1 laker duhen
200 gr mish te grire
100 gr oriz
2 kunguj te grire
2 qepe te njoma
1 domate te grire
2 luge vaj
piper, kripe dhe erza sipas deshires.

I japim nje vale lakres sic eshte. E lejme te ftohet dhe hapim gjethet. Nese jane shum te medha i presim ne 2 copa. Perziejme peberesit e mbushjes dhe fillojm mbushim gjethet (sic veprojm ne japraket e rrushit) kur ti mbarojm I shtrojm ne tenxhere, nga lart i hedhim kripe, 1 filxhan kafeje me vaj dhe i mbulojm me uje. Nga lart i vendosim nje pjate qe mos te hapen. I ziejme rreth 40 min. Ne nje tas rrahim te bardhen e nje veze sa te ndryshoje pak ngjyre, me pas shtojme te kuqen, lengun e dy limonave dhe 1 luge kafe niseshte, i perziejme mire dhe i hedhim nje garuzhde nga lengu I nxehte i japrakeve duke e perziere shum shpejt..Me pas hedhim lengun ne tenxhere duke tundur vazhdimisht per 5 min. Ju befte mire.kuzhina.al