Gurabija me karamele

Përbërësit

1 vezë
150 gr gjalpë
1 gotë çaji sheqer pluhur
1 filxhan vaj vegjetal
2 lugë nisheste gruri
1 Pluhur pjekje
2 vanilje
3,5 gota miell
lajthia

Hapat

1

Të gjithë përbërësit i derdhim në një enë, i përziejmë mirë.

2

Do ta përfitojmë një brumë të butë i cili nuk ngjitet në duar.

3

Merrni nga brumi dhe formoni gurabija, gurabijat i lyejmë me vezë dhe anash me copëza të lajthisë.

4

Në midis i shtypim gurabijat dhe i rëndisim në tepsi, i vëmë në furrë për pjekjë në temperaturë 180 gradë celsius.

5

Gurabijave pas pjekjës tek vendi i shtypur ia vendosni karamelën.

6

Ju bëftë mirë!