Gjellë e zakonshme nga patatet: musaka e zbrazët me parmezan

Gjellë e zakonshme nga patatet: musaka e zbrazët me parmezan

Përbërësit:

– 1 kg patate,
– 3 filxhanë ajkë për zierje,
– 2 thelpinj hudhre të grirë,
– Kripë,
– Piper,
– ¼ e filxhanit majdanoz të grirë të freskët,
– ¼ e filxhanit parmezan.

Përgatitja:

Qërojeni patatet dhe prisni në rrathë.

Në enë qitni ajkën për zierje, hudhrën e grirë, kripën, piperin dhe majdanozin.

Përbërjen mirë përzieni dhe qiteni sipër patateve.

Piqni në 200 gradë celsius rreth 30 minuta. Pastaj nxirrni patatet nga furra dhe qitni parmezanin.

Kthejeni që të piqet edhe15 deri 20 minuta.