Ëmbëlsirë pa sheqer

Ëmbëlsirë pa sheqer

5 vezë 100 gr sheqer nga bima stevia, stevioilna

300 gr miell integral

60 gr kakao

një majë luge kripë

10 ml ekstrakt vanilje

200 ml qumësht kokosi

80 ml vaj ulliri

 

Përgatitja: Ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat dhe rrihni të bardhat deri sa të keni përftuar një masë shkume kremoze. Lëreni mënjanë. Shtojini të verdhave të vezës sheqerin e bimës, shtoni vajin , qumshtin e kokosit, pak ujë dhe pak uthull.

Lini mënjanë 60 gr miell ndërsa masën përziejeni me 240 gr e tjerë të miellit.

Ndajeni brumin përgjysmë dhe në njërën nga gjysmat shtoni kakaon.

Ndani të bardhën e vezës në dy pjesë dhe shtojani secilës pjesë të brumit.

Punojeni sërish dhe piqeni në enë keku si në fotografi.

 

Ju befte mir!