Embelsire me Qershi

Përbërësit:

3 filxhanë çaji miell

1 lugë gjelle gjalp

1 vezë

1 filxhan kafeje kos

1 filxhan kafeje qershi

vanilje

Për kremin:

1 gotë qumësht

2 filxhanë kafeje sheqer

1 lugë gjelle niseshte

Përgatitja:

Fillimisht rrahim bashkë vezën, gjalpin dhe sheqerin, më pas shtojmë kosin. I përziejmë ingredientët mirë dhe shtojmë vaniljen.

Masës i hedhim miellin dhe sodën duke u kujdesur që të krijojmë një masë të trashë. E vendosim në një tave të lyer me pak vaj ose gjalp, e pudrosim me pak miell dhe e hapim me dorë.

Mbi brumin hedhim shtresën e qershijave, të cilat i kemi pastruar më parë nga bërthamat, ndërsa lart shtojmë kremin e përgatitur me qumësht e niseshte. Ëmbëlsirën e pjekim në furrë.

Mensure Memeti