Eklera me çokollatë

Përbërësit:

Brumi

2 filgjana të neskafes ujë
1 filgjanë të neskafes vaj, pasi te vlojnë këto i qesim; 14 lugë miell e përziejmë mirë deri të trashet dhe të ndahet brumi nga luga.
Brumin e fituar e shtrijmë në një tepsi dhe e ftofim mirë në frigorifer.

Pas ftofjes së mjaftueshme i hedhim 4 vezë një nga një dhe i përziejmë mirë.
Pas formimit të masës homogjene me lugë te ushqimit i hedhim në tepsi (me letër kuzhine) dhe i pjekim në furrë të nxehur paraprakisht 200 gradë.

Filli

2 vezë
8 lugë miell
7 lugë sheqer i përziejmë me pak qumësht dhe i hedhim në 500ml qumësht të vluar, njëjtë siq pergatitet pudinga.

Pasi të piqen eklerat i mbushim me fill dhe mund ti dekorojmë sipas dëshirës, qoftë me sos qokollate apo kakao pluhur.