Domate turshi

Duhen:
3-kg domate,
2-4 speca djeges,
3-luge gjelle kripe,
1-filxh uthull,
1-filxha vaj.

Marim domatet i presim ne katersh, i hedhim ne nje vazo qelqi, i hedhim vajin, uthullen dhe ujin ku kemi shkrire kripen gjer sa te mbulohen, ne fund shtojme specat djeges dhe i vejme nje pjate me peshe lart. Per 10 dite jan gati. Ju befte mire/kuzhina.al