BYREKË TE VEGJËL

artikuj

PERBERESIT

Për 20 byrek te vegjel
peta te prera ne rripa me trashesi rreth 7 cm 
300 gr djathe te bardhe
6 lugë gjelle qumësht 
1-2 vezë
piper te bardhe te bluar (ose te zi) dhe
vaj 

 Në një ene plastike te madhe shtypim djathin me nje pirun.Shtojme perberesit e tjere,vezet,piperin, qumeshtin,dhe i perziejme mire te gjithe perberesit.

Vendosim ne fillim te cdo rripi prej petave te prera 1/2 luge gjelle me perberesit e perzier dhe e mbeshtjellim ne forme trigoni.

Vendosim vajin ne tigan te ngrohet ne temperature te ngadalshme dhe i skuqim deri sa te marrin nje ngjyre te kuqerremte.

Heqim byreqet nga tigani dhe i vendosim per pak kohe në letër kuzhine qe te leshojne vajin e tepert dhe i sherbejme te ngrohta.Ju befte mire./kuzhine-receta/

Nga Mesazhi.com