BYREK ME SPINAQ DHE DJATHE

Foto: BYREK ME SPINAQ DHE DJATHE Receta nga KING HOUSE TAVERNA  Perberesit per 6 persona:  200 gr Pete Byreku  500 gr Spinaq  200 gr djathe  1 kokerr Qepe  2 Veze  Kripe,Piper,Vaj.   Ne fillim grime qepen imet dhe e hedhim ne nje tigan per ta skuqur.Pasi kemi pastruar spinaqin dhe e kemi grire e hedhim ne tiganin ku skuqem qepen pak me pare i shtojme edhe pak kripe dhe piper ( sipas preferencave )dhe i leme te skuqet per 10 minuta .Me pas e heqim tiganin nga zjarri me perzierjen dhe e leme te ftohet.Pasi te na jete ftohur perzierja e spinaqit me qepe i vendosim ne nje tas dhe i shtojme djathin e thermuar se bashku me vezet e rrahura dhe i perziejme te gjitha bashke.Ne nje ene pjekjeje e lyejme me vaj dhe vendosim gjysmen e peteve te byrekut duke i sperkatur secilen me pak vaj me qellim qe te piqen sa me te shkrifta dhe te buta.Me pas i shtojme perzierjen e spinaqit me djathe qe pregatitem pak me perpara dhe e mbulojme me pjesen tjeter te peteve te byrekut qe na kane ngelur pa perdorur ku perseri çdo pete byreku e sperkatim me pak vaj.Me nje thike te mprehte heqim pjesen e tepert te petave qe jane jashte enes me qellim qe anet e byrekut mos te behen shume te trasha.E sperkatim edhe pjesen e siperme te petave me pak vaj dhe e sheshojme pak qe siperfaqia te jete e njetrajteshme.Me pas e fusim byrekun ne furre qe te piqet ne temperaturen 180°C per 40 minuta.Mbas 40 minutave e nxjerrim byrekun nga furra dhe e leme te ftohet.Tashme byreku juaj eshte gati per tu sherbyer.Ju befte mire!

Perberesit per 6 persona: 
200 gr Pete Byreku 
500 gr Spinaq 
200 gr djathe 
1 kokerr Qepe 
2 Veze 
Kripe,Piper,Vaj. 

Ne fillim grime qepen imet dhe e hedhim ne nje tigan per ta skuqur.Pasi kemi pastruar spinaqin dhe e kemi grire e hedhim ne tiganin ku skuqem qepen pak me pare i shtojme edhe pak kripe dhe piper ( sipas preferencave )dhe i leme te skuqet per 10 minuta .Me pas e heqim tiganin nga zjarri me perzierjen dhe e leme te ftohet.Pasi te na jete ftohur perzierja e spinaqit me qepe i vendosim ne nje tas dhe i shtojme djathin e thermuar se bashku me vezet e rrahura dhe i perziejme te gjitha bashke.Ne nje ene pjekjeje e lyejme me vaj dhe vendosim gjysmen e peteve te byrekut duke i sperkatur secilen me pak vaj me qellim qe te piqen sa me te shkrifta dhe te buta.Me pas i shtojme perzierjen e spinaqit me djathe qe pregatitem pak me perpara dhe e mbulojme me pjesen tjeter te peteve te byrekut qe na kane ngelur pa perdorur ku perseri çdo pete byreku e sperkatim me pak vaj.Me nje thike te mprehte heqim pjesen e tepert te petave qe jane jashte enes me qellim qe anet e byrekut mos te behen shume te trasha.E sperkatim edhe pjesen e siperme te petave me pak vaj dhe e sheshojme pak qe siperfaqia te jete e njetrajteshme.Me pas e fusim byrekun ne furre qe te piqet ne temperaturen 180°C per 40 minuta.Mbas 40 minutave e nxjerrim byrekun nga furra dhe e leme te ftohet.Tashme byreku juaj eshte gati per tu sherbyer.Ju befte mire!