Byrek me hithra

Përbërësit :
Për petat: 300 gr miell, ujë të vakët, krip
Për mbushjen :hithra, ajkë (krem qumështi, pana )1 thelb hudhre
, dy dora oriz, 1 kokërr vez.

Përgatitja:
Përgatitet brumi dhe lihet gjysmë ore Të pushoj. Ndërkoh përgatitet mbushja :hedhim vaj ulliri extra në tigan, i hedhim 1thelb hudhrë, sa të skuqet pak i hedhim hithrat e pstruara mir. I skuqim për 5 min sa të vyshken, më pas i hedhim dy gota ujë dhe dy dora oriz, e lejmë të zihen për 10 minuta, orizi nuk duhet të jetë i zier mir. Fikim zjarrin, i hedhim ajkën dhe vezën e rrahur më parë me krip dhe piper.
Hapim petat me kulaçka dhe vaj ulliri. I shtrojm në tepsi hedhim mbushjen dhe e mbulojm me peta të tjera. Byrekun e pjekim në furr 220 gradë për 30 min./kuzhina./al