Bukë Shtëpie

Pérbersit :
 
1 kg miell,
1 kfasec,
1 filxhan vaj,
1/2lug   sod buke pra duhet te jet luga e vogel e qajit siq e perdorim tek ne,
1 vez dhe krip.
 
Pérgaditja:
 
Te gjith perbersit hedhim ne nje vend , marrim 500 mil uj te vaket dhe e zen brumin fort e len me nejt 30 min.
Pastaj marrim e ngjeshim perseri d.m.th mir te ngjeshet japim nje form simbas deshires dhe e len te vije, e lyejm me kos ose me vez,  per mbi hedhim susam e pjekim ne temp 220*C ju beft mire.
 
Emine Ajeti – CH