Buke me ullinj dhe spec jeshil

Na duhen: 
1kg miell 
25 gr maja e thate, 
pak kripe, 
ullinj dhe speca (keto sipas deshires tuaj mua me pelqen me shume) dhe 50 gr uje.

Pergatitja:
Veme ne nje ene majane me pak uje te vaket, pastaj i bashkojme te gjitha bashke dhe punojme brumin per 5 -6 minuta. E leme te vije per 1 ore dhe pastaj e ndajme ne topa te vegjel. I veme ne tepsi dhe I leme prape 30 minuta te vije prape. Pastaj I pjekim ne 180 grade per 40 minuta ose pak me shume (varet nga furra qe keni ) para se ti fusni per pjekje i lyeni me kos pak nga siper i bene shume te buta .