Buke me ullinj dhe spec jeshil

Na duhen:
1kg miell
25 gr maja e thate,
pak kripe,
ullinj dhe speca  dhe 50 gr uje.

Pergatitja:
Veme ne nje ene majane me pak uje te vaket, pastaj i bashkojme te gjitha bashke dhe punojme brumin per 5 -6 minuta. E leme te vije per 1 ore dhe pastaj e ndajme ne topa te vegjel. I veme ne tepsi dhe I leme prape 30 minuta te vije prape. Pastaj I pjekim ne 180 grade per 40 minuta ose pak me shume (varet nga furra qe keni ) para se ti fusni per pjekje i lyeni me kos pak nga siper i bene shume te buta/kuzhina.al