Arsyeja pse fëmijët ndjejnë dhimbje të kyçeve

Kur një fëmijë ankohet për dhimbje të kyçeve ose të këmbëve, prindërit shpesh shqetësohen për një gjë të tillë.

Zakonisht, këto dhimbje nuk janë diçka serioze dhe largohen vetvetiu. Megjithatë, njerëzit duhet të jenë të vetëdijshëm për shenjat dhe simptomat që mund të tregojnë diçka më serioze.

Dhimbjet në rritje janë një shkak i zakonshëm i dhimbjes së këmbës tek fëmijët. Këto dhimbje janë dhimbje të muskujve që mund të ndodhin në kofshë ose prapa gjunjëve, transmeton Indeksonline.

Shkaqe të tjera të mundshme të dhimbjes së kyçeve që mund të jenë më serioze mund të përfshijnë artriti jonik idiopatik (JIA), lupus apo leukemia.

Hulumtimet sugjerojnë se më shumë se 30 për qind e fëmijëve në shkollë përjetojnë dhimbje kronike muskul skeletale.

Disa metoda natyrale se si mund të lehtësoni këto dhimbje janë: nj dush i ngrohtë, masazh, shtrirja e muskujve, ngrohja apo ilaçet kundër dhimbjeve.

Në rast se dhimbjet nuk kalojnë dhe shoqërohen me simptoma tjera sikurse, ethe, humbje peshe, mungesë apetiti, ënjtje, duhet që të vizitoni mjekun për të kuptuar arsyet e këtyre dhimbjeve tek fëmijët tuaj./Indeksonline/