Ananasi, ul rrezikun e semundjeve te zemres, lufton tumoret

Keshillohet qe fruti te jete sa me i fresket dhe kjo gje dallohet tek gjethet e tij.

Ato nuk duhet te jene aspak te zverdhura, por ne nje jeshile sa me te erret.

Me te miret jane ananaset e kultivuara ne Costa Rica, sepse permbajne me shume vitamina, ne krahasim me te vendeve te tjera.. Eshte paksa e bezdisshme ta ndash frutin nga lekura, por ai ka vlera te shumta per shendetin e njeriut sidomos per forcimin e kockave, pasi eshte shume i pasur me vitaminen C.

Studiuesit amerikane thone se ai qe ha 250 gr ananas ne dite, ka permbushur domosdoshmerine e asaj dite me vitamina. Ky frut ndihmon ne jashteqitje. Personat qe kane probleme, duhet ta perdorin sa me shume kete frut (veçanerisht te moshuarit).

Disa studime kane zbuluar se nje enzime qe gjendet ne ananas, qe quhet bromelin (i cili zberthen proteinat) ndihmon ne mbrojtjen e formes se ADN-s. Kjo enzime aktivizon nje gjen anti-kancerogjen qe me pas lufton tumoret.