8 këshilla për të luftuar lëkurën e thatë gjatë dimrit

Krem hidratues, masazhe, maska… Ja çfarë duhet të bëni që lëkura juaj të jetë e butë dhe e lëmuar edhe në dimër.

Fërkojeni trupin me sapun të zi.

Të paktën njëherë në jave lajeni trupin me sapun të zi dhe fërkojeni mirë në mënyre që qelizat e vdekura të largohen.

Bëjini maska fytyrës me miell misri.

Që fytyra juaj të mos irritohet bëni një maske me miell misri. Përziejeni më pak qumësht dhe aplikojeni në fytyrë.

Hidratojuni me vaj argani çdo mbrëmje.

Aplikoni vaj argani bio çdo mbrëmje dhe do ndieni ndryshime rrënjësore.

Hiqni dorë për disa kohë nga makijazhi.

Për një periudhe kohë gjatë dimrit shmangeni makijazhin dhe pastrojeni fytyrën çdo mëngjes e darkë duke përdorur me pas krem hidratues.

Përdorni vaj bajameje

Hidhni një lugë çaji vaj bajameje ne shampon e trupit dhe lajuni me të. Mund të bëni të njëjtën gjë edhe me kremin apo qumështin hidratues, por duke hedhur vetëm disa pika.

Përhapeni kremin hidratues me anë të një dorashke

Për këmbë me te bukura dhe më të buta, çdo mëngjes përhapeni kremin hidratues me dorashkën qe lani trupin. Ajo do largojë qelizat e vdekura dhe do mundësojë përthithje më të shpejte.

Konsumoni rregullisht vaj ulliri

Kjo do ju mundësojë një lëkurë edhe më të bute

Përdorni krem me bazë glicerine

Mund të përzieni pak krem glicerine me vaj bajameje dhe ta përhapni nëpër trup apo në fytyre çdo mëngjes.