Vera po afron. Si t’i mbani mushkonjat larg?

Vera po afron. Si t’i mbani mushkonjat larg?
Me ngrohjen e motit dhe afrimin e stinës së verës, paraqitja e mushkonjave përbën një sfidë në vete.

Pickimi nga mushkonjat përveç që iriton lëkurën, mund të transmetojë edhe sëmundje serioze siç është ZIKA, transmeton Indeksonline.

Janë disa truqe që i mbajnë mushkonjat larg e kësaj radhe kanë të bëjnë me ushqimin.

Besohet se ngrënia e hudhrës bënë që mushkonjat të mos ju pickojnë. Specat djegës dhe uthulla e mollës gjithashtu besohet se I mbajnë larg mushkonjat.

Mirëpo, këta metoda nuk janë ende të vërtetuara por besohet se funksionojnë në mënyrë të duhur./Indeksonline/