TRILECE

Pandispanja:
6 copë vezë
150 g sheqer
150 g miell
1 / 2 kesice pluhur pjekje
Kremi:
Krem 500ml
qumësht 800 ml
Sheqer 6 luge
karamel
Përgatitje:
1. Ne fillim rrahim te bardhat e vezeve me sheqer (150gr) deri sa te behenë nje shkum si dëborë të fortë, dhe ngadalë shtojm te verdhat e vezëve, një nga një …
Perziej miellin me pluhur per pjekje dhe duke e perzier tani me lugë ngadal ia qesim edhe millin per ti kombinohen me vezët e rrahura.
Masen e fituar e qesim ne nje tepsi me diameter 20×30 dhe te shtruar me letër pjekje,duke e pjekur per .20min ne furre te nxeht ne 200grad
2. Pasi te pjeket pandispanja e lem qe të ftohetë dhe për të hequr me leht letren , kthehet me kokë poshtë dhe e shoojm me thik ne tere siperfaqen .
3. Ne tepsi se pari e qesim kremin pastaj siper e vendosim pandispanjen
4. Në qumësht, i perziejm 6 lugë sheqer mire dhe ket e derdhim mbi pandispanjen
5. Tortën e lem qe të ftohet derisa te ketpire tere qumështin.
Hedhim karamel ose çokollatë siper tortes kur ta sherbeni !!
Ju befte mire!/KUZHINA.AL