Torte Vanilje‏

Nevojiten:

6 vez
12 lug te gjelles sheqer
1 sheqer vanilje
10 lug te gjelles miell
1 peciv
1 lug kafe kakao
Per fillin nevojiten:
1 kg qumesht
250 gr margarin
1 puding vanile
6 lug miell
12 lug te gjelles sheqer
5 sheqer vanilje
300 gr cokollad per gatim
I ndajm te bardhat e vezes, i rrahim me mikser ngadal ja hedhim sheqerin dhe sheqer vaniljen,pastaj ja hedhim nji nga nji te verdhat e vezve, pastaj ja hedhim miellin,  peciven dhe kakaon, dhe i perzim me tel kuzhine.I hedhim  ne tepsi dhe e pjekim ne temperatur 200 grade 30 minuta.
Pergaditja e fillit: Ne nji ene e shtim gjysmen e qumshtit 12 lug sheqer dhe i venojm ne zjarr, ne gjysmen e qumshtit shtojm budingen dhe 6 lug miell i perzim mir derisa ti hupen kokrrat, masen me budingen e hedhim ne enen qe e kemi vu ne zjarr, e lejme te zieje duke e perzier mos te behet me kokrra, masi te trashet e hjekim nga zjarri dhe e lajme te ftofet.
Ne nje ene tjeter shtojm marrgarrinin dhe 5 sheqer vaniljet i rrahim me mikser masen e budinges te ftofur e hedhim ne enen me margarin dhe e perzim mir me mikser. Keshtu eshte i gatshem filli ja hedhim tortes siper,  cokolladen  e thyejme ne cope  i shtojm 3 lug qumesht dhe pak vaj  dhe e shkrim mbi avull dhe ja hedhim tortes siper fillit. Ju befte mire!
Nexhbedie Elmazi