receta

Tortë me vanilje

Përbërësit:

Për petë:

175 g gjalpë

175 g sheqer

175 g miell

3 vezë

1/2 lugë vanill

I përziejmë mirë, dhe i hedhim në tepsi

E pjekim në 180 gradë për 20 min

Pas 20 minutave e nxjerrim dhe e lëjmë të ftohet për 10 minuta

Për puding:

400 g sheqer pluhur

200 g gjalpë

2 lug të gjellës vanilje

Përziejmë mirë dhe e hedhim sipër tortes(mund ti hidhet edhe cokollatë sipër vaniljes).

Duke rrafshuar mirë çdo pjesë, e lëmë të ftohet dhe e servojmë.