Tortë me banane e kakao

Tortë me banane e kakao është një ëmbëlsirë e shijshme që mund ta përgatisni në pak kohe. Nëse keni banane të pjekura shumë dhe nuk dini ç’të bëni me to kjo është një recetë ideale.

Përbërësit për Tortë me banane e kakao

 

  • 3 banane + 14/15 feta banane për pjesën sipër
  • 150 gr miell
  • 50 gr kakao pluhur
  • 150 gr sheqer
  • 125 gr gr gjalpë
  • 3 vezë
  • 1 pako maja për ëmbëlsira
  • pak vanilje pluhur
  • lëngu i 1/2 limoni
  • 1 lugë sheqer panxhar sheqeri

Përgatitja e Tortës me banane

Si fillim sitim miellin dhe e përziejmë me majanë, kakaon dhe vaniljen.
Në një enë shtypim bananet derisa të arrijmë një masë si pure, i hedhim sipër pak lëng limoni dhe i përziejmë.
Në një enë qelqi rrahim gjalpin e zbutur me sheqerin dhe shtojmë një e nga një vezët duke e rrahur vazhdimisht masën.
Në fund shtojmë edhe masën me miellin e kakaon dhe i trazojmë me kujdes së bashku derisa të arrijmë një masë homogjene.
Lyejmë me pak gjalpë e miell tavën dhe hedhim në të masën e përgatitur. Sipër i vendosim fetat e bananes dhe sipër tyre pak sheqer panxharsheqeri.

Vendosim ëmbëlsirën të piqet në furrë të nxehtë 180°C përreth 45 minuta.
Më pas nxjerrim ëmbëlsirën dhe e lemë të ftohet.Torta me banane është gati, e presim në feta dhe e shërbejmë.
Ju bëftë mirë!