Tortë akullore

artikuj

Për pandispanjë:

 • 5 të bardhë të vezëve
 • 200 gramë sheqer pluhur
 • 1 lugë uthull
 • 1 lugë miell

Për krem:

 • 5 të verdhë të vezëve
 • 14 lugë sheqer
 • 250 gramë gjalpë
 • 100 gramë çokollatë për zierje
 • 5 decilitra ujë
 • 1 puding vanilje
 • 1 puding çokollate
 • 2 qeska krem pana

Pandispanja: 
1. Të bardhtë e vezëve tunden derisa të fitohet shkumë e trashë, e pastaj gradualisht shtohet sheqer pluhur dhe tundet gjatë tërë kohës. Nga fundi shtohet 1 lugë uthull dhe tundet edhe 1 minutë.
2. Në shkumën nga të bardhtë e vezëve shtohet miell dhe përzihet ngadalë me tel kuzhine.
3. Në tavën drejtkëndëshe shtrohet letër për pjekje, derdhet në të masa e përgatitur dhe piqet 60 minuta në furrën e nxehtë në 150 0C.

Kremi: 
1. Të verdhtë e vezëve dhe 8 lugë sheqer zihen në avull. Përzihen gjatë tërë kohës, derisa të fitohet një masë e mirë kremoze.
2. Kremi nga të verdhtë e vezëve lihet të ftohet, e pastaj i shtohet gjalpi dhe tundet me mikser.
3. Në enë të veçantë bashkohen 2,5 decilitra ujë me 3 lugë sheqer, shtohet pluhuri për puding vanilje dhe zihet në temperaturë mesatare.Ju bëftë mirë./mesazhi.com