Tave orizi

 

Per 5-6 persona duhen:
oriz 3 gota uji
9 gota uj
speca 1 kg
3 qep mesatare
3 kokrra domate ose salce
rigon sipas deshires
piper i zi
2 kube perimesh ose dado,galina.

Ne tigan grijme qepen dhe specat i skuqim mir deri sa te sa te firoj pak perbejra, pastaj shtojme domatet e copetuara ose salce( por me shum shije merr me domate) dhe shtojme rigonin,piperin dhe dadot pastaj orizin e pastruar dhe te lare dhe i trazojme, pasi jan ber nje trup i shtrojme ne tepsi dhe e i pjekim ne temp 200 grade derisa sa te mbaroj uji sepse masa e ujit eshte fikse.

E thjesht e mir dhe me shum shije/kuzhina.al