Tave me perime dhe mish te grire

Tave me perime dhe mish te grire
(Receta nga Ervina Saliu):

Perberesit:
200-gr mish te grire,
2-palltixhana,
2-kunguj,
2-qepe,
2-hudhra,
2-patate,
2-domate,
1-filxh caj oriz,nenexhik,piper,pigon.

Pergatitja:
Presim imet qepet dhe hudhrat dhe i skuqim per pak min gjer sa te zbutem,me pas shtojme patatet,kungujt dhe palltixhanat te prere ne kubik te vegjel.I skuqim per disa min dhe me pas shtojme mishin e grire i lejme 5 min me mishin dhe shtojme domatet e grira,orizin dhe erezat i berziejme i hedhim dhe 2-3 gota uje .

Lyejme nje tepsi me pak vaj dhe shtojme gjellen e pjekim ne furre ne 200gr rreth 30-40 min. Ju befte mire/kuzhina al