Tave me mish qengji dhe spinaq

Mish qengji
500 gr spinaq
500 gr Pazi
5-6 qepe Te njoma
3 thelpi hudher
majdanoz dhe Koper Te fresket
Krip Piper Te zi
1 Luge kafe Piper Te kuq
Vaj ulliri

Mishin e vendosim per 14-20 min Te ziej me krip Piper Pak vaj dhe 2 gota uje.
Qepet hudhra i grijm holle dhe i skuqim me vaj ulliri gjer sa Te fillojn Te zverdhen hedhim pazin Te grire holle e lem disa minuta bashkojm dhe spinaqin e lem ne Sa Te bjeri masa bashkojm dhe erzat te gjitha.
Mishin e vendosim ne tave hedhim dhe masen e spinaqit dhe lengun Qe na ka mbetur Nga zierja e mishit dhe e vendosim ne Fure ne 200 C
Si fillim i vendosim 1 leter alumini qe gjella Te ziej me pas e largojm dhe e lem deri sa Te mbetet me yndyre./kuzhina.al