Tave kosi

Perberesit per 4-5 persona jane:
1 kg Mish qengji
6 gota kos
8 veze
3 lug miell
10 lug gjalp ose vaj

Pergatitja:
Ne tepsi vendosim mishin i hedhim kripe dhe vaj ose gjalp e pjekim ne furr deri sa te mpikset gjaku e heqim nga furra dhe e lem te ftohet. Ne nje tas te mall shtojme vezet i rrahim pak dhe shtojme kosin dhe i perziejme per pak minuta Ne tigan skuqim miellin deri sa te zverdhet. Miellit te skuqur i shtojme lengun e mishit qe poqem ne furr dhe ja shtojm mases se pergatitur me kos, veze. I perziejme mir te gjitha bashk nese duhet prap krip ja shtojme dhe ne tepsin ku kemi pjekur mishin shtojm masen e pergatitur dhe vendosim mishin dhe e pjekim ne furre ne temperaturen 200 grade/kuzhina.al