TASQEBAP

Perberesit per 4 – 5 persona:
500g mish vici i madh,
4 qepe,
2 domate dhe 2 luge gjelle me salce,
4 luge gjelle me vaj ulliri,
nje luge miell,
2 thelbinj hurdher,
2-3 gjethe dafine dhe kripe,

Pergatitja:
Pasi ta keni prere ne copa mishin hidheni ne nje tenxhere me vajin dhe shtoni qepen e grire imet, vereni ne zjerre mesatar te skuqen deri sa te shterojne ujin qe leshojne, me pas hidhni miellin dhe trazojeni 2 – 3 here pastaj shtoni domatet te grira, salcen, hurdhat te grira ose te ndara ne gjysem, gjthet e dafines, kripe dhe 4 gota uje dhe lereni te zjeje per 45min./kuzhina.al