Supë peshku me perime

Për 4-5 persona nevojiten:
-1,5 l
ëng peshku,
– 2-3 karrota,
– 8-10 cop
ë musharka, 
-selino, 
– 2-3 lug
ë gjelle vaj, 
– 2 domate,
-krip
ë, piper, majdanoz dhe dafinë.

Përgatitja: Patatet, karrotat, musharkat dhe selinoja, pastrohen dhe priten në copa kubike. Në tenxhere me vaj (mundësisht vaj ulliri) të vënë në zjarr, trashohet qepa e grirë imët, pastaj shtohen karrotat, selinoja, musharkat dhe pak miell. Pasi i përziejmë shtohen domatet të cilave u është pastruar lëkura. Lëngu i peshkut i përgaitur qysh mëparë dhe i kullaur, i hidhet përzierjes dhe lihet të marrë valë. Shtohen patatet dhe lihen të zihen reth 15 minuta, derisa të jenë gati. Gjatë zierjes hidhet një fletë dafine. Supës i hidhet kripë, piper dhe majdanoz. Gjatë hedhjes në pjatë, i shtohen copa tul peshku tëziera e të pastruara nga halat./pertymoter.net