Supe me perime

Perberesit: 
perime sipas deshires, 
2 domate te kuqe, 
100 gr bizele ,
1 patate, 
1 kungull,
1/2 qepe,
1 dege selino ,
1 karrote, 
100 gr mish te grire, 
1 kub supe,
1 spec te kuq,
3 luge vaj ulliri,
koper dhe 1 gote uje oriz ose makarona te vogla sipas deshires.

Pergatitja:
Lajme perimet dhe i grijme ne katrore te vegjel, i hedhim te gjitha ne tenxhere, hedhim mishin e grire, uje, kubin e supes, i vem te ziejne per 30 mint, pasi kene ziere shtojme pak uje, nese nevojitet hedhim orizin dhe e ziejme ngadale per 15 mint, ne fund shtojme vajin e ullirit, pak kripe dhe koper. Ju befte mire